"Virši-A": Sabiedrībā pastāv dažādi mīti un aizspriedumi par degvielas kvalitāti Latvijā

Lasītākais
Edijs Pālens/LETA

Degvielas kvalitātei ir būtiska nozīme, nodrošinot efektīvu automašīnas darbību, taču sabiedrībā pastāv dažādi mīti un aizspriedumi par degvielas kvalitāti Latvijā, aģentūrai LETA pavēstīja AS "Virši-A".

Viens no tiem esot, ka augstas kvalitātes degvielu var iegādāties tikai Skandināvijā. "Degvielai ir jāatbilst konkrētiem kvalitātes parametriem, kas definēti Latvijas un Eiropas Savienības likumdošanā - dīzeļdegvielai ir jāatbilst EN 590 standartam, savukārt 95E markas benzīnam EN 228 standartam, tādējādi tās kvalitāti nenosaka valsts, kurā tā iegādāta," skaidroja uzņēmuma pārstāvji.

Tāpat mīts esot, ka degvielai nepieciešamas piedevas, lai tā būtu labāka. "Lai automašīna brauktu ātrāk, ekonomiskāk un dzinējs kalpotu ilgāk, pastāv mīts, ka degvielai jāpievieno papildu piedevas, taču tā nebūt nav. Galvenais, lai degviela atbilst normatīvajiem standartiem, sezonalitātei un tās kvalitāti būtu atzinuši automašīnu ražotāji. "Virši-A" uzskata, ka standartiem atbilstošai degvielai piedevas nav nepieciešamas. Degvielas ietaupījumam ļoti liela nozīme ir braukšanas paradumiem - saraustīta braukšana, nepareiza ātrumkārbas pārnesuma izvēle, lieka gaisa pretestība un citi apstākļi," pauda "Virši-A".

Uzņēmuma pārstāvji arī atzīmēja, ka visiem gadalaikiem nav viens dīzeļdegvielas veids. Atbilstoši klimatiskajiem apstākļiem dīzeļdegvielai ir dažāda aukstumizturība, ziemas sezonai tā iedalās trīs klasēs, proti, A0 klase, kur degviela sāk sabiezēt pie -10 grādiem un sasalst pie -20; A1 klase, kur degviela sāk sabiezēt pie -16 grādiem un sasalst pie -26; A2 klase, kur degviela sāk sabiezēt pie -22 grādiem, bet sasalst pie -32 grādiem.

Vienlaikus mīts esot, ka autovadītājs nevar ietekmēt degvielas kvalitāti. "Par degvielas kvalitāti līdz tās nonākšanai automašīnas bākā atbildīgs ir tirgotājs, tomēr klientam ir jāseko, lai bākā nenotiek dažādu degvielas veidu sajaukšanās, un tam, kāds ir automašīnas kopējais tehniskais stāvoklis - degvielas filtru tīrība, sveču, kvēlsveču, startera un akumulatora stāvoklis, lai automašīna darbotos nevainojami. Tāpat ir svarīgi ziemas periodā degvielas bāku turēt iespējami pilnu, lai neveidotos apsarmojums un līdz ar to - kondensāts," vēstīja "Virši-A".

Tāpat nepareizs priekšstats esot, ka autovadītājs nevar pieprasīt degvielas kvalitātes pārbaudi. "Ja rodas aizdomas par degvielas kvalitāti, autovadītājs var pieprasīt tās pārbaudi jebkurā akreditētā laboratorijā. Ja, veicot pārbaudi, tiek konstatēts, ka degvielas kvalitāte ir atzīstama par atbilstošu noteiktajam standartam, izmaksas par veiktajām pārbaudēm jāsedz autovadītājam," skaidroja uzņēmuma pārstāvji.

"Virši-A" pērn strādāja ar 116,975 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 9,7% vairāk nekā 2015.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa saruka par 14,5% - līdz 1,066 miljoniem eiro, liecina datubāzē "firmas.lv" pieejamais kompānijas gada pārskats.