Ždanoku Krievijas amatpersonas neņem par pilnu

Edijs Pālens / LETA

Eiropas parlamenta deputāte Tatjana Ždanoka, kas pārstāv "Latvijas krievu savienību", veltījusi asu kritiku Krievijas amatpersonām par, pēc viņas domām, neveiksmīgām sadarbības formām ar ārvalstīs dzīvojošajiem tautiešiem.

Ždanoka EADaily korespondentam paziņojusi, ka "ārējās" krievu pasaules pārstāvji jāuztver kā partneri, nevis nevarīgi muļķīši. Eirodeputāte arī minējusi dažus piemērus, kuros pret tautiešiem vērojama "destruktīva attieksme".

"Nupat saņēmu rakstisku atbildi no Krievijas Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktora pienākumu izpildītāja Kļimova kunga, kuru uzskatu par aizvainojošu. Mans pieprasījums tika nosūtīts augustā, un saistīts ar Latvijas nepilsoņiem."

Kā skaidro Tatjana Ždanoka, viņa interesējusies par nepilsoņu darba iespējām kaimiņvalstī, jo saskaņā ar Krievijas vēstniecības mājaslapā teikto, Latvijas nepilsonis Krievijas Federācijā drīkst uzturēties ne ilgāk par trim mēnešiem, un par kaut kādu brīvu iekārtošanos darbā pat lai nesapņojot. Eirodeputāte gribējusi pārliecināties, vai Krievijā tiešām pastāv aizliegumi nepilsoņiem brīvi iekārtoties darbā.

"Un ko es saņēmu? Atbildēja tā: "Mēs saistībā ar Jūsu vēstuli esam snieguši skaidrojumus Krievijas vēstniecībām Latvijā un Igaunijā". Viss. Bet kādi tie skaidrojumi ir? Ko par to domā Krievijas Ārlietu ministrija? Vēstniecības mājaslapā nekas mainījies nav. Vai tā, jūsuprāt, ir cienīga attieksme? Vai tās ir partnerattiecības ar tautiešiem? Nekāda papildu informācija vēstniecības mājaslapā tā arī nav parādījusies," savu sašutumu pauž Ždanoka.

Tāpat viņa arī atcerējusies, ka piedalījusies debatēs kādas Krievijas televīzijas raidījumā, kurā apspriestas izmaiņas Ukrainas Izglītības likumā, saskaņā ar kurām skolās plānota pāreja uz apmācībām tikai ukraiņu valodā. Ždanoka izteikusies, ka Ukraina šo likumu ir nokopējusi no Latvijas, taču Latvijā 2004. gadā krievvalodīgajiem šo procesu izdevies apturēt. Šos viņas izteikumus turpat studijā komentējis kāds "tiesību aizstāvis", kurš esot arī Krievijas prezidenta padomes sastāvā.

"Un ko viņš paziņo? Jā, Latvijā ir izglītība krievu valodā, un tas ir Krievijas nopelns!" padomnieka teikto atstāsta eirodeputāte.

"Dārgie draugi! Nu nē, tas nav Krievijas nopelns! Patlaban notiek otrs uzbrukuma vilnis krievu skolām. Jauns mēģinājums izmainīt likumu tā, lai visa izglītība, sākot ar bērnudārzu, būtu tikai latviešu valodā. Vai Krievijā par to kaut kas tiek runāts? Mūsu pirmās manifestācijas dienā sižetu par to parādīja tikai daži Krievijas televīzijas kanāli. Viss. Mēģinājumi pacelt šo tēmu plašāk un dziļāk sastopas ar pretdarbību. Mēs pat nesaņemam informatīvo atbalstu, nemaz nerunājot par kaut ko citu. Protams, pretošanos mēs izrādīsim paši, mobilizēsim pilsonisko sabiedrību un cīņu par krievu skolām turpināsim," ir pārliecināta Tatjana Ždanoka.