Zinātnieki: Aspirīns veicina vēža šūnu dzīvotspēju

Lasītākais
morguefile.com

Aspirīns palēlina ļaundabīgu veidojumu attīstību resnajā zarnā, taču vienlaikus paaugstina ļaundabīgo šūnu evolūcijas potenciālu. Tas nozīmē, ka vēža šūnas, pateicoties aspirīna iedarbībai, kļūst daudz dzīvotspējīgākas.

Aspirīna lietošanas rezultātā audzēja šūnām, salīdzinot ar analoģiskiem veidojumiem, kuri nav tikuši pakļauti acetilsalicilskābes iedarbībai, veidojas daudzas mutācijas. Aspirīna dēļ paaugstinās to vēža šūnu īpatsvars, kuras ir noturīgas pret medikamentu iedarbību, secinājuši pētījuma autori zinātniskajā rakstā, kas publicēts "Journal of the Royal Society Interface".

Vienlaikus pētījumi rāda, ka aspirīna ikdienas lietošana nelielā daudzumā piecu gadu laikā samazina risku saslimt ar vēzi nākotnē. Piemēram, varbūtība saslimt ar resnās zarnas vēzi samazinās divas reizes.

Agrāk jau mediji rakstījuši, ka aspirīna lietošana pēc audzēja izoperēšanas un pirms ķīmijterapijas paaugstina slimnieku izdzīvošanas iespējas. Zinātnieki no Kardifas Universitātes Lielbritānijā noskaidrojuši, ka acetilsalicilskābes lietošana pat nelielās devās ievērojami pazemina mirstību vēža slimnieku vidū - vidēji par 15-20%. Taču šī likumsakarība apstiprinājusies tikai trīs vēžu ārstēšanā - taisnās zarnas, krūšu un prostatas.

"Mēs pastāvīgi iegūstam arvien vairāk pierādījumus tam, ka aspirīna lietošana ļoti pozitīvi ietekmē cīņu ar dažiem vēža veidiem," paziņojis viens no aspirīna ietekmes pētniekiem uz ļaundabīgiem veidojumiem - Pīters Elvuds. Tagad zinātniekiem jāizpēta, kādā veidā zāles iedarbojas uz vēža šūnām. Iegūtie dati jāpārbauda arī citu onkoloģisko saslimšanu ārstēšanā. Vienlaikus speciālisti pacientus aicina ar saviem ārstējošajiem ārstiem pārrunāt iespēju lietot aspirīnu nelielās devās.