Zinātnieki pierādījuši ziepju nāvīgo bīstamību

morguefile.com

Zinātnieki no Krievijas Zinātņu akadēmijas Teorētiskās un eksperimentālās biofizikas institūta pierādījuši, ka triklozāns - antibiotika, kurš ir arī dažu ziepju sastāvā, zīdītāju šūnās iedarbina pašiznīcināšanās programmu. Pētījums ir publicēts žurnālā "BBA-Biomembranes", vēsta RIA Novosti.

Speciālisti, veicot eksperimentus ar žurkām, noskaidrojuši, ka triklozāns, traucējot mitohondriju (šūnas organoīdu, kuros tiek sintezēta adenozīntrifosforskābe - tā apgādā ar enerģiju citus šūnas organoīdus un šūnu kopumā) darbību, izraisa aknu šūnu masveida bojāeju.

Kā parādījuši eksperimenti, antibiotikas iekļūšana mitohondriju iekšienē rada caurumus to iekšējā membrānā, kā rezultātā organoīdi palielinās divas reizes. Tas savukārt izraisa to, ka mitohondrijos iekļūst signālmolekulas, kuras iniciē šūnas apoptozi (ieprogrammētu šūnas bojāeju, varētu pat teikt – pašnāvību).

Secinājumi, kas izdarīti attiecībā uz dzīvniekiem, ir attiecināmi arī uz cilvēkiem.

Antibiotika triklozāns tika atklāts pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados. Tas tiek izmantots pret bakteriālām un sēnīšu infekcijām. Patlaban triklozāna pievienošana šķidrajās un cietajās ziepēs ES un ASV ir aizliegta. Tas ir retāk sastopams arī Krievijā, taču slimnīcu sanitārajos līdzekļos tas vēl joprojām tiek izmantots.