Zinātnieki: sauļošanās krēms var būt nāvīgi bīstams

Lasītākais
morguefile.com

Pēdējos pāris gadus medijos arvien vairāk parādās ziņas par saules  staru kaitīgumu un saslimšanu ar ādas vēzi, ja pienācīgi nepasargā sevi no saules ietekmes. Dermatologi  brīdina, ka, lai neapdegtu saulē un samazinātu risku ar ādas vēža saslimstību ir jāizmanto aizsargkrēms. Taču, kā liecina nesen veiktie pētījumi, aizsargkrēms var būt bīstams cilvēka veselībai.

Balstoties uz pētījuma rezultātiem, zinātnieki no Lomonosova Maskavas Valsts Universitātes ir secinājuši,  ka daudzi pretiedeguma krēmi, kurus izmantojam, satur vielas, kas reaģējot ar hlorētu ūdeni un ultraviolētajiem stariem, var pārvēsties par kaitīgu vielu savienojumu, kas savukārt var izraisīt nopietnus veselības traucējumus. Visbiežāk aizsargkrēmu sastāvā var sastapt aviobenzonu, kas būtībā darbojas kā UV filtrs, padarot saules staru izdalīto siltumu par ādai “draudzīgu” un nekaitīgu. 

Taču izmantojot ķīmiskās analīzes tika konstatēts, ka, lai gan aviobezons pats par sevi nav kaitīga viela, tā reakcija ar citām vielām, piemērām, ūdeni, rada tādus toksīnus, kā  acetofenons, kas ietilpst asaru gāzes sastāvā. 

Aviobenzons,  uzsver pētījuma autori, kā atsevišķa viela ir drošs, bet tiklīdz tas nonāk reakcijā ar ūdenī esošo sāli un  hloru, var radīt nopietnus toksīnus - bromoformus,  kas izraisa nieru, aknu un nervu sistēmas traucējumus. 

“Pagaidām nav zināms daudzu atrasto kaitīgo savienojumu precīzs toksikoloģiskais raksturojums, kas rodas aviobenzonam reaģējot ar ūdeni, bet pētījuma rezultāti parādīja, ka acetofenoni un fenoli, reaģējot ar hloru, var būt ļoti toksiski un veselībai kaitīgi”, skaidro pētījuma autors un  ķīmijas doktors Alberts Ļebeģejevs. 


Avots: Lenta.ru