ZZS neredz pamatu diskusijām par divu lielāko Latvijas ārstniecības iestāžu apvienošanu

Ieva Lūka / LETA

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcija uzskata, ka patlaban nav pamata diskusijām par divu lielāko Latvijas ārstniecības iestāžu - Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) - apvienošanu, aģentūru LETA informēja politiskā spēka preses sekretāre Dace Kārkliņa.

Iepriekš intervijā laikrakstam "Diena" ZZS deleģētais Ministru prezidents Māris Kučinskis norādīja, ka, lai efektīvāk izmantotu gan ārstu, gan finanšu un citus resursus, RAKUS un PSKUS jābūt apvienotām - tām nevis jākonkurē savā starpā, bet vienai otru jāpapildina.

Kā informēja Kārkliņa, ZZS frakcija attiecīgo lēmumu pieņēmusi, izvērtējot dažādus viedokļus par veselības aprūpes sistēmas uzlabošanas iespējām.

"Abas šīs daudzprofilu slimnīcas ir ļoti nozīmīgas Latvijas veselības aprūpes sistēmā, ik gadu sniedzot ambulatoro un stacionāro palīdzību vairākiem simtiem tūkstošu pacientu no visas Latvijas. Bez nopietna izvērtējuma un diskusijām ar veselības aprūpes speciālistiem un citām ieinteresētajām pusēm, nav lietderīgi izvirzīt jautājumu par abu slimnīcu iespējamu apvienošanu," pauž ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.

Politiķis norāda, ka sasteigti lēmumi, var novest pie veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes pasliktināšanās.

Lai pieņemtu pamatotus un sabiedrības interesēm atbilstošus lēmumus par ārstniecības iestāžu tālāku attīstību, nepieciešams ņemt vērā arī līdz šim veiktos ieguldījumus infrastruktūras attīstībā un katras slimnīcas darbības specifiku, skaidro politiskajā spēkā.

ZZS vērš uzmanību, ka RAKUS reorganizācija, apvienojot vairākas ārstniecības iestādes, ir noslēgusies pirms pieciem gadiem. Pašlaik Veselības ministrija (VM) stādā pie vairākām reformām veselības aprūpes nozarē, tai skaitā pie priekšlikumiem par visu Latvijas valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu tālāku attīstību, teikts politiskās apvienības paziņojumā.

Veselības aprūpes nozares sakārtošana ir viena no nākamā gada būtiskajām prioritātēm, un 2018. gadā finansējums nozarei pārsniegs miljardu eiro, akcentē politiskās apvienības pārstāvji. Papildu pieejamais finansējums tiks ieguldīts veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanai, kā arī ārstniecības personu atalgojuma konkurētspējas palielināšanai, norāda Kārkliņa.

Kā ziņots, patlaban vēl nav konkrēta plāna RAKUS un PSKUS apvienošanai, bet par to tiek domāts, aģentūrai LETA sacīja veselības ministre Anda Čakša (ZZS). Ministre atzina, ka VM vēl nav plāna abu slimnīcu apvienošanai, kā arī patlaban vēl nav skaidrības, kad tas varētu notikt. Tomēr Čakša ir pārliecināta, ka veselības aprūpes pakalpojumu kvalitātes celšanai ir jādomā par slimnīcu sadarbību.